Testy użyteczności

Testy użyteczności

Testy użyteczności to jakościowa metoda badawcza UX, pozwalająca na ocenę interfejsu przez respondenta. Respondent wykonuje określone zadania przy udziale moderatora i obserwatorów spotkania. 

Testy użyteczności - czym są?

Sprawne poruszanie się po stronie, jej użyteczność, szybkość działania i wygląd to tylko niektóre z rzeczy, które wpływają na wykonanie konkretnego działania przez użytkownika. 

  • W jaki sposób klienci szukają produktów i zawężają wyniki?

  • W jaki sposób klienci poruszają się po kategoriach produktowych?

  • Kiedy i w jaki sposób korzystają z wyszukiwarki produktowej?

  • Z jakimi problemami stykają się użytkownicy podczas składania zamówienia z odbiorem w sklepie?

  • Dlaczego krok z logowaniem jest miejscem największej ilości porzuceń koszyka?

  • Jakie problemy napotykają na etapie formularza zamówienia?

Powyższe pytania to tylko przykład rzeczy, jakich możemy się dowiedzieć. 

testy użyteczności

Testy użyteczności - cena

Każde testy użyteczności podlegają osobnej wycenie. Finalna cena zależy np. od liczby respondentów, zakresu badania oraz wynagrodzenia dla respondentów. 

Testy użyteczności - FAQ

To zależy od zakresu badania oraz liczby respondentów, których chcemy zaprosić na badanie. Zazwyczaj cały proces wraz z raportem trwa od dwóch do sześciu tygodni.

To zależy od badania. Zazwyczaj 6-10 respondentów per wersja strony (mobile, desktop) wystarczy, aby wykryć większość problemów.

Tak, audyt UX pozwoli nam pozbyć się najbardziej oczywistych problemów związanych ze stroną, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu w trakcie badania i być może odkryjemy coś ukrytego głębiej.

Jest to rzecz do ustalenia indywidualnie. Mogę wliczyć wynagrodzenie dla respondentów w koszt usługi, albo Ty możesz coś zaproponować (np. kod rabatowy do sklepu).

Posiadam wszystkie szablony i regulaminy do podpisania przez respondentów. Przed badaniem konsultuję je z Tobą lub Twoim działem prawnym.

Tak! Jest to wręcz rekomendowane. Dzięki Twojej obecności uda zebrać się nam więcej spostrzeżeń na temat respondentów. Możesz zaprosić cały swój zespół na spotkanie.

Interesują Cię testy użyteczności?

Jeśli udało Ci się dotrzeć w to miejsce, nie czekaj, tylko kliknij przycisk na dole 🙂