UX Chojrak

Testy użyteczności

Testy użyteczności to jakościowa metoda badawcza UX, pozwalająca na ocenę interfejsu przez respondenta. Respondent wykonuje określone zadania przy udziale moderatora i obserwatorów spotkania. 

Testy użyteczności - czym są?

Sprawne poruszanie się po stronie, jej użyteczność, szybkość działania i wygląd to tylko niektóre z rzeczy, które wpływają na wykonanie konkretnego działania przez użytkownika. 

  • W jaki sposób klienci szukają produktów i zawężają wyniki?

  • W jaki sposób klienci poruszają się po kategoriach produktowych?

  • Kiedy i w jaki sposób korzystają z wyszukiwarki produktowej?

  • Z jakimi problemami stykają się użytkownicy podczas składania zamówienia z odbiorem w sklepie?

  • Dlaczego krok z logowaniem jest miejscem największej ilości porzuceń koszyka?

  • Jakie problemy napotykają na etapie formularza zamówienia?

Powyższe pytania to tylko przykład rzeczy, jakich możemy się dowiedzieć. 

Testy użyteczności - cena

Każde testy użyteczności podlegają osobnej wycenie. Finalna cena zależy np. od liczby respondentów, zakresu badania oraz wynagrodzenia dla respondentów. 

Testy użyteczności - FAQ

To zależy od zakresu badania oraz liczby respondentów, których chcemy zaprosić na badanie. Zazwyczaj cały proces wraz z raportem trwa od dwóch do sześciu tygodni.

To zależy od badania. Zazwyczaj 6-10 respondentów per wersja strony (mobile, desktop) wystarczy, aby wykryć większość problemów.

Tak, audyt UX pozwoli nam pozbyć się najbardziej oczywistych problemów związanych ze stroną, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu w trakcie badania i być może odkryjemy coś ukrytego głębiej.

Jest to rzecz do ustalenia indywidualnie. Mogę wliczyć wynagrodzenie dla respondentów w koszt usługi, albo Ty możesz coś zaproponować (np. kod rabatowy do sklepu).

Posiadam wszystkie szablony i regulaminy do podpisania przez respondentów. Przed badaniem konsultuję je z Tobą lub Twoim działem prawnym.

Tak! Jest to wręcz rekomendowane. Dzięki Twojej obecności uda zebrać się nam więcej spostrzeżeń na temat respondentów. Możesz zaprosić cały swój zespół na spotkanie.